IZLOŽBA

Igre i šale za naše male

Organizator: Hrvatski školski muzej i Etnografski muzej

Autorica izložbe: Sanja Nekić, viša kustosica i arhivistica

Za organizatora: Štefka Batinić

Likovni postav: Nikolina Jelavić Mitrović

Fotografije: Fredy Fijačko

Marketing i odnosi s javnošću: Marijana Bračić i Ivana Lušić

Izborom predmeta iz Zbirke igračaka Hrvatskog školskog muzeja nastala je izložba „Igre i šale za naše male“ koja izgledom privlači, osim onih najmlađih, i sve odrasle koji se nisu zaboravili igrati. Iz ove najmlađe muzejske zbirke, u kojoj se čuvaju raznolike tradicionalne i suvremene igračke i igre iz razdoblja od kraja 19. stoljeća do današnjih dana, javnosti su predstavljene razne igračke poput plišanih igračaka, lutki, kostima i odjevnih predmeta, namještaj i pribora za igru, konstruktivne i didaktične igračke, društvene igre, vozila, figure, glazbala i druge. Zbirka igračaka Hrvatskog školskog muzeja nastala je kao rezultat prikupljanja i prijeko potrebne zaštite te vrste kulturne baštine, sukladno suvremenim povijesnim paradigmama proučavanja povijesti svakodnevice pa tako i povijesti dječje svakodnevice, odrastanja i djetinjstva. Najvećim dijelom sačuvane su igračke hrvatskih proizvođača, kao što su Tvornica igračaka Biserka iz Zagreba, Jugoplastika iz Splita, Tila – 25. maj iz Labina, ali i igračke proizvedene u zemljama u okruženju, kao što je Mehanotehnika iz Izole u Sloveniji te igračke inozemnih proizvođača.

Sanja Nekić, prof.

viša kustosica

Projekt Igračke – djetinjstvo zauvijek

Organizator: Etnografski muzej